W gabinecie Architekta (Przysłów 24,3-4)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Małżeństwo to jeden z najwspanialszych pomysłów naszego Stwórcy. Według Biblii relacja małżeńska została ustanowiona jeszcze zanim na świat wkroczyło zło. Tym samym reprezentuje doskonały Boży plan dla relacji międzyludzkich.

Szukasz rady, jak budować harmonijne małżeństwo? Nie ma lepszego miejsca, gdzie można zyskać potrzebną do tego mądrość, niż w gabinecie Architekta więzi małżeńskiej!

Księga Przysłów 24,3-4 może posłużyć jako szkielet projektu szczęśliwego domu:

Mądrością można dom zbudować

A rozwagą zapewnić mu trwałość.

Spichlerze napełnia się też dzięki wiedzy (mądrości - tłum. BWP)

wszelkimi dobrami szczególnie cennymi.

(tłum. Biblii Warszawsko-Praskiej)

 

Boży plan dla małżeństwa jest prosty: UDANE MAŁŻEŃSTWO = MĄDROŚĆ + ROZWAGA + WIEDZA.

 

Mądrością można dom zbudować...

Rozpocznijmy od położenia fundamentu.

Słowo "zbudować" pochodzi od hebrajskiego terminu oznaczającego odnowę, odbudowę. To samo słowo pojawia się w opisie stworzenia Ewy - kiedy Bóg bierze żebro Adama i na bazie tej części ciała tworzy ("nadbudowuje") nową istotę.dom

Biblia stwierdza, że dom można zbudować (odbudować, odnowić) mądrością. Mądrość możemy zdefiniować jako "postrzeganie ze zrozumieniem". Patrzysz na coś i rozumiesz, jak to działa. Wiesz, co jest istotą danej sprawy. Dostrzegasz głębokie przyczyny problemów i pojmujesz, co trzeba zrobić, by je naprawić. Nie skupiasz się na nieistotnych szczegółach, ale inwestujesz w to, co naprawdę kluczowe - w tym przypadku, co kluczowe dla twojego małżeństwa.

 

Rozwagą zapewnić mu trwałość...

"Zapewnić trwałość" to w oryginale zwrot oznaczający poskładanie czegoś, co rozsypało się na kawałki albo ponowne umocowanie czegoś, co się przewróciło.

Jeśli mądrość oznacza patrzenie ze zrozumieniem, to rozwagę możemy zdefiniować jako "reagowanie z wyczuciem". Przykład? Rozumiem, w jakich sprawach i dlaczego różnimy się ze współmałżonkiem (mądrość) i dlatego w sytuacjach konfliktowych staram się o tym pamiętać i nie odbierać wszystkiego osobiście, ale dążę do konstruktywnego kompromisu (rozwaga). Rozwaga sprawia, że nie jestem niewolnikiem swoich frustracji i negatywnych emocji. Reaguję na wyzwania, problemy, konflikty w zrównoważony, Boży sposób.

 

Dzięki wiedzy napełnić go wszelkimi dobrami...

Wiedza nie oznacza tutaj wiedzy książkowej, ale raczej praktyczną życiową wiedzę, rozsądek, roztropność, kwalifikacje do budowania zdrowych relacji. Jeśli "pogłębiam wiedzę" na temat mojej żony, coraz lepiej wiem, jakie są jej potrzeby, jak mogę być dla niej dobrym mężem. Słucham. Uczę się. Jestem otwarty na dyskusję, na inny punkt widzenia, na zmiany.

I, jak mówi autor Księgi Przysłów, tak rozumiana wiedza (doprawiona rozwagą i mądrością) napełni twój dom wszelkimi dobrami. Co to znaczy? To znaczy, że twoja więź będzie nasycona wartościami, które pozwolą jej przetrwać w obliczu kryzysu. To znaczy, ze twój dom będzie napełniony dobrami, których nie spali ogień ani nie zniszczy rdza.

 

Tylko że... my postawiliśmy to wszystko do góry nogami! Tak wielu ludzi żyje według filozofii: Potrzebujemy większego domu... lepszego auta... bardziej egzotycznych wakacji... więcej kanałów w telewizji... Ale jeśli pokoje naszego życia nie zapełnią Boże bogactwa, gromadzenie dóbr materialnych tylko pogłębi nijakość naszej egzystencji i powierzchowność naszych relacji.

A Bóg mówi: Możesz te relacje odbudować - dzięki mądrości. Możesz wzmocnić swoje małżeństwo - dzięki rozwadze. Możesz napełnić swój dom prawdziwymi skarbami, które nigdy się nie "przeterminują" - dzięki wiedzy.

A teraz, zanim podsuniesz ten artykuł swojemu współmałżonkowi, mówiąc: Kochanie, coś dla ciebie, jedna uwaga. Zmiany muszą zacząć się od ciebie!

Gwarantuję ci, że budując swój dom na fundamencie wiedzy, rozwagi i mądrości, przetrwasz nawet największe zawieruchy, zachowując wewnętrzny spokój. Z drugiej strony, znam małżeństwa, które - po ludzku patrząc - posiadają wszystko, co potrzeba, by cieszyć się spełnionym życiem, a jednak... ich życie jest w rozsypce. Dlaczego? Nie zabiegają o Bożą mądrość.

***

Budujesz dom?

Współpracuj ściśle z Architektem małżeństwa. Nie pozwól, by w twojej relacji zabrakło mądrości, rozwagi i wiedzy.

 

Na podstawie: Charles R. Swindoll, "Let's Consult the Architect", Insights (Luty 2000): s. 1-2. Copyright Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide