Chroń swoje małżeństwo

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Bryce Klabunde

Nie miałam pojęcia, że to zajdzie tak daleko. To był po prostu dobry kolega z pracy... Ze łzami w oczach kobieta opowiadała historię swojego romansu. Sprawa wyszła na jaw i teraz ona i jej mąż siedzieli w gabinecie swojego duszpasterza, z desperacją próbując znaleźć środek na uzdrowienie rozpadającego się małżeństwa.

Ich historia to przejaw niepokojącego (z punktu widzenia rodziny) trendu w środowisku biznesowym. Coraz częściej kobiety i mężczyźni pracują razem w warunkach, które angażują ogromną ilość energii fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Spędzają długie godziny nad wspólnymi projektami, razem podróżują służbowo, świętują wspólnie osiągnięcia, pocieszają się wzajemnie w chwilach wyzwań i niepewności. To wspólne przeżywanie sukcesów i porażek łatwo może sprawić, że zwykłe koleżeńskie więzi niepostrzeżenie zamienią się w relację na głębszym poziomie uczuciowym. Gdy do tego dojdzie, małżeństwom tych osób grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

***

Jak możesz chronić swoją więź małżeńską przed pokusą zakazanej relacji w miejscu pracy (albo jakimkolwiek innym środowisku)? Jednym słowem: granice. Zwykle uważamy, że kochające się małżeństwa są całkowicie odporne na groźbę romansu. Prawda jest jednak taka, że w walce o trwałość małżeństwa równie ważna jak wzajemne oddanie, miłość i szacunek jest siła i stabilność twoich granic.

Czym jest granica w kontekście relacji? To świadoma decyzja, niewzruszone postanowienie, że nie przekroczy się pewnego poziomu zażyłości w relacjach z innymi osobami przeciwnej płci. Małżonkowie, którzy dopuścili się zdrady, często tłumaczą się, że stali się ofiarą siły, której nie byli w stanie kontrolować: To działo się poza mną. Nie jest to prawda. Droga do romansu wiedzie przez małe, ale świadome kompromisy, za które jesteśmy w pełni odpowiedzialni.

flirtZwykle pierwszą granicą, którą przekraczają osoby igrające z niebezpieczeństwem romansu, jest tak zwany "wspólny sekret". Jest w twojej firmie osoba, która cię intryguje. Pojawia się zauroczenie. Jak długo trzymasz tę tajemnicę dla siebie, sprawa stoi w miejscu. Kiedy jednak podzielisz się swoim "sekretem" z obiektem twojego zainteresowania, przekraczasz Rubikon. Wystarczy jeden wymowny gest, dotyk, spojrzenie. Email z podtekstem. Bardzo osobisty komplement. Jeśli ta druga osoba nie zareaguje negatywnie i żadne z was nie powie o tym swojemu współmałżonkowi, jest to dla was cichy sygnał, że zainteresowanie jest obopólne. Coś się między wami rozpoczęło. Niczym iskra zapłonowa w silniku, "wspólny sekret" uruchamia całą lawinę zdarzeń i, w tak wielu przypadkach, prowadzi prosto do romansu.

A więc, mężu, żono, za nic w świecie nie pozwól sobie na przekroczenie granicy "wspólnego sekretu". Jeśli wyczuwasz, że ktoś w pracy testuje "szczelność" twoich granic, natychmiast powiedz o tym swojemu współmałżonkowi. Ujawnienie sekretu jest najlepszym sposobem na rozmontowanie tej tykającej bomby.

Jakie są inne granice, których lepiej nie przekraczać?

 • podróż służbowa we dwójkę
 • zwierzanie się ze swoich problemów małżeńskich (sygnał, że brakuje ci emocjonalnej bliskości)
 • wylewne komplementy
 • siadanie obok siebie podczas posiłków
 • dwuznaczny dotyk

***

Jeden z autorów Nowego Testamentu pisze: Łoże [małżeńskie] niech będzie nieskalane. (Hebrajczyków 13,4) Wyrażenie łoże małżeńskie niesie w sobie ideę emocjonalnej i fizycznej intymności zarezerwowanej tylko dla małżeństwa. Pismo Święte wzywa, by strzec nienaruszalności tej świętej relacji.

Zachowaj Boży dar bliskości i intymności tylko dla swojego współmałżonka. Chroń swoją więź małżeńską przed trucizną romansu. Strzeż swoich granic!

Na podstawie: Bryce Klabunde, "Protecting Your Marriage from Its Greatest Threat," Insights (July 2006), s. 2-3. Copyright 2006, Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Jak zacząć czytać Biblię?

  Insight for Living - Pełnia Życia

  Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide