Twój dom może być miejscem świętym

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Słowo święty znaczy "wydzielony do szczególnych celów". To tak jak na przykład ze specjalną zastawą stołową, którą stawiasz tylko na świątecznym stole albo z haftowanym obrusem przeznaczonym na szczególne okazje. Twój dom też może być święty. Może stać się miejscem, w którym coraz lepiej poznaje się prawdę o Bogu i Jego Słowie.

Powiesz: Mój dom? Święty? Tak!

W jaki sposób? To stopniowy proces, a wszystko...

Zaczyna się od góry

Przemiana domu w miejsce święte zaczyna się od rodziców, a praktycznie - od twojej codziennej więzi z Bogiem. Zaproś Go do każdej rozmowy, do każdej decyzji i każdej relacji, która dotyczy twojego domu. W czasie waszych wspólnych modlitw pamiętajcie nawet o drobiazgach. Pamiętaj, niedziela nie jest jedynym dniem zarezerwowanym na duchowe rozmowy. One przecież mogą stale toczyć się...

modlitwa przy stolePrzy stole

Pomiędzy takimi komunikatami jak "podaj proszę sałatkę", a "nie mów z pełnymi ustami" jest okazja do rozmów o miłości Boga, która odmienia życie twoje i twoich dzieci. Jest tam miejsce na to, aby dzielić się z dziećmi własnymi odkryciami dokonanymi w czasie czytania Biblii czy sprawami, które przynosisz Bogu w modlitwie. Zachęcaj je, by się do tego przyłączyły. Będziesz zaskoczony, jak Bóg wspaniale działa w ich życiu. Pamiętaj jednak, to...

Wymaga spostrzegawczości

Trzeba wnikliwego oka, by dostrzec, co najlepiej pomaga twojemu dziecku w dorastaniu duchowym. Musisz wiedzieć, czym żyje, z czym się boryka. Jego pytania i obserwacje dotyczące codzienności to kapitalne podpowiedzi tematów do rozmów o życiu duchowym. Do takich konwersacji o Bożych sprawach trzeba szukać okazji. W rzeczywistości nadarzają się one niemal na każdym kroku - w korku, w poczekalni, przy myciu naczyń czy po prostu przy śniadaniu. Te ważne momenty przydarzają się zawsze wtedy, gdy twoja więź z Bogiem jest naturalna i nieoderwana od życia. W takich szczególnych momentach...

Ważne jest, co mówisz

Ważne jest także, jak to mówisz. Jeśli dotykając spraw duchowych, zmieniasz głos i jest on nienaturalny, twoje dzieci szybko dojdą do wniosku, że twoja więź z Bogiem też jest nienaturalna. Bądź sobą. Niech rozmowy o Bogu będą tak normalne i swobodne, jak rozmowy o przyjaciołach czy członkach rodziny. Zachęcaj dzieci do zadawania pytań, nawet jeśli nie znasz na nie odpowiedzi. Nie będą miały nic przeciwko temu - pod warunkiem, że poszukacie odpowiedzi w Słowie Bożym. A gdy już rozmawiamy o mówieniu, to wiedz, że...

Ma znaczenie, jak się modlisz

Modlitwa to przecież rozmowa z Bogiem. Decydując się na rodzicielstwo, godzisz się na to, aby twoje serce przeżywało rozterki. Czasem jedynym sposobem wpływu na dziecko jest rozmowa o nim z Bogiem. Modląc się, przebiegnij w pamięci cały dzień twojego dziecka. Zastanów się, z jakimi problemami musiało się zmierzyć. Wspieraj dziecko w modlitwie przy każdej okazji - gdy prasujesz czy gotujesz. Proś Boga o jego zdrowie, przygotowując mu lekarstwo do zażycia. Powierzaj go Panu, gdy przyglądasz się jego zabawie z kolegami. Módl się za dzieckiem, kiedy już leży w łóżku. W rezultacie...

Twoja rodzina jest coraz bliżej Boga

Duchową atmosferę w domu kształtujesz Ty. Wydziel swój dom, aby był szczególnym miejscem, w którym każda osoba może pogłębiać swoją więź z Bogiem. Rób to w sposób naturalny i swobodny. Wspólnie służcie Bogu tak, jak służycie sobie nawzajem - szczerze i chętnie. Zaangażuj się w duchowy wzrost każdego członka twojej rodziny. Wspólnie odkrywajcie wyjątkowy Boży plan dla waszego życia.

Za: Barb Peil, "An Ordinary Home Can Be a Holy Place", Insights (March 2000). Copyright 2000 Insight for Living. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide