Miłość jest "gruboskórna" (1 Koryntian 13,5)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Opisując w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian cechy chrześcijańskiej miłości, Apostoł Paweł używa między innymi następujących dwóch przeczeń - nie unosi się gniewem (ang. "nie daje się sprowokować") i nie pamięta złego (ang. "nie prowadzi rejestru wyrządzonych krzywd"). Innymi słowy, miłość AGAPE nie jest przewrażliwiona na swoim punkcie. W kontekście relacji otwiera przestrzeń dla łaski. Pozwala drugiej osobie popełniać błędy. Wybacza.

W takim właśnie sensie miłość jest "gruboskórna" (cierpliwa, wyrozumiała, niepodatna na zadrażnienia). Kiedy wejdziesz z kimś w bliską relację i zaczniesz spędzać z tą osobą wiele czasu, na własnej skórze odkryjesz, jak szybko zaczną mnożyć się okazje do praktykowania cnoty "nie unoszenia się gniewem" i "nie pamiętania złego".

nosorożecObserwowałem wiele małżeństw, w których mąż lub żona nieustannie złościli się na swojego partnera. Najmniejsze potknięcie - niewłaściwe spojrzenie, nieprecyzyjne słowo, zwyczajne zagapienie się - powodowało mniejszy lub większy wybuch negatywnych emocji. Ta ciągła frustracja wynikała zapewne z czegoś głębszego.

Całkiem możliwe, że przez lata osoby te skrzętnie dokumentowały w swojej głowie listę wszystkich poważnych (i błahych) potknięć współmałżonka. Pokłady rozgoryczenia rosły systematycznie z miesiąca na miesiąc, a w tym samym czasie ochronna powłoka łaski i cierpliwości kurczyła się odwrotnie proporcjonalnie. I tak doszło do stanu, w którym najmniejszy bodziec sprawia, że mają ochotę wykrzyczeć swoją frustrację na cały świat.

Dlatego Paweł, pisząc o tym, że miłość nie reaguje w ten sposób, używa terminu z dziedziny księgowości. Wszystkie "zaksięgowane" w twoim wewnętrznym rejestrze urazy i rozczarowania trzeba regularnie przeglądać, rozprawiać się z nimi i usuwać z tej czarnej listy. Jeśli tego nie robisz, twojej relacji może grozić bankructwo.

Taką listę często prowadzimy nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z jej szkodliwego wpływu. Jeśli jednak zaczynasz dostrzegać w sobie coraz większą nadwrażliwość nawet na najmniejsze potknięcia bliskiej ci osoby, są duże szanse, że w twoim bilansie krzywd jest zbyt wiele pozycji minusowych po stronie twojego partnera.

Musisz coś z tym zrobić.

Jeśli są to poważne kwestie - porozmawiaj o tym, wyjaśnij to, szukaj rozwiązania, przebacz. A jeśli to błahostki - wykreśl je z listy i... odpręż się!

Za: Charles R. Swindoll, Marriage: From Surviving to Thriving (Nashville: W Publishing Group, 2006), s. 116-18. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Prorok Micheasz i jego misja

    Insight for Living - Pełnia Życia

    O starotestamentowym proroku Micheaszu wiadomo niewiele. Pochodził z miasta Moreszet, położonego w równinnej części Judy, w pobliżu warownych miast Lakisz, Maresza i Socho. Do Jerozolimy było stąd około 40 kilometrów, a do należącego już do Filistynów Gat - rzut beretem (dlatego w źródłach często mowa o Moreszet-Gat).

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide