Miłość jest "gruboskórna" (1 Koryntian 13,5)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Opisując w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian cechy chrześcijańskiej miłości, Apostoł Paweł używa między innymi następujących dwóch przeczeń - nie unosi się gniewem (ang. "nie daje się sprowokować") i nie pamięta złego (ang. "nie prowadzi rejestru wyrządzonych krzywd"). Innymi słowy, miłość AGAPE nie jest przewrażliwiona na swoim punkcie. W kontekście relacji otwiera przestrzeń dla łaski. Pozwala drugiej osobie popełniać błędy. Wybacza.

W takim właśnie sensie miłość jest "gruboskórna" (cierpliwa, wyrozumiała, niepodatna na zadrażnienia). Kiedy wejdziesz z kimś w bliską relację i zaczniesz spędzać z tą osobą wiele czasu, na własnej skórze odkryjesz, jak szybko zaczną mnożyć się okazje do praktykowania cnoty "nie unoszenia się gniewem" i "nie pamiętania złego".

nosorożecObserwowałem wiele małżeństw, w których mąż lub żona nieustannie złościli się na swojego partnera. Najmniejsze potknięcie - niewłaściwe spojrzenie, nieprecyzyjne słowo, zwyczajne zagapienie się - powodowało mniejszy lub większy wybuch negatywnych emocji. Ta ciągła frustracja wynikała zapewne z czegoś głębszego.

Całkiem możliwe, że przez lata osoby te skrzętnie dokumentowały w swojej głowie listę wszystkich poważnych (i błahych) potknięć współmałżonka. Pokłady rozgoryczenia rosły systematycznie z miesiąca na miesiąc, a w tym samym czasie ochronna powłoka łaski i cierpliwości kurczyła się odwrotnie proporcjonalnie. I tak doszło do stanu, w którym najmniejszy bodziec sprawia, że mają ochotę wykrzyczeć swoją frustrację na cały świat.

Dlatego Paweł, pisząc o tym, że miłość nie reaguje w ten sposób, używa terminu z dziedziny księgowości. Wszystkie "zaksięgowane" w twoim wewnętrznym rejestrze urazy i rozczarowania trzeba regularnie przeglądać, rozprawiać się z nimi i usuwać z tej czarnej listy. Jeśli tego nie robisz, twojej relacji może grozić bankructwo.

Taką listę często prowadzimy nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z jej szkodliwego wpływu. Jeśli jednak zaczynasz dostrzegać w sobie coraz większą nadwrażliwość nawet na najmniejsze potknięcia bliskiej ci osoby, są duże szanse, że w twoim bilansie krzywd jest zbyt wiele pozycji minusowych po stronie twojego partnera.

Musisz coś z tym zrobić.

Jeśli są to poważne kwestie - porozmawiaj o tym, wyjaśnij to, szukaj rozwiązania, przebacz. A jeśli to błahostki - wykreśl je z listy i... odpręż się!

Za: Charles R. Swindoll, Marriage: From Surviving to Thriving (Nashville: W Publishing Group, 2006), s. 116-18. Copyright 2006 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide