Jak zacząć czytać Biblię?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

Odpowiedź: To wspaniale, że chce Pan czytać Pismo Święte. Wielu chrześcijan pragnie lepiej poznać treść Biblii, ale podobnie jak Pan, czują się zniechęceni jej archaicznym językiem. Jak więc zrozumieć to, co czytamy?

bookPierwszym krokiem jest zakup własnej Biblii. Jest wiele tłumaczeń, z których warto skorzystać. Niektóre z nich zawierają niemal literalne tłumaczenie tekstu oryginalnego. Inne są nieco luźniejsze, oferując bardziej współczesny język. Każda wersja ma zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia. Niektóre wydania zawierają przypisy i komentarze, które pomagają zrozumieć tekst, zarysowując np. kontekst historyczny. Choć nie ma tu reguły, dobrze jest na stałe korzystać z jednej wersji (we współczesnym tłumaczeniu), w razie potrzeby sięgając do innych tłumaczeń czy komentarzy biblijnych.

Najważniejsze współczesne przekłady Biblii w języku polskim:

Biblia Tysiąclecia

Biblia Warszawska

Biblia Paulistów

Pełna lista: Polskie przekłady Biblii (Wikipedia)

Biblia on-line (różne tłumaczenia):

http://biblia.info.pl/biblia.html

https://biblia.apologetyka.com/search

Wiele pomocnych narzędzi można znaleźć w Internecie. Na naszej stronie przygotowaliśmy spis przydatnych linków: http://www.iflpolska.pl/o-nas/linki.

Polecamy również kurs on-line "Jak czytać Biblię?" na portalu kursy.szukajacboga.pl.

***

Biblia nie jest typową książką. Jest w zasadzie małą "biblioteką", zbiorem kilkudziesięciu ksiąg, napisanych przez różnych autorów, na przestrzeni wielu lat. Czytając zwykłą książkę, zaczynamy od początkowej strony i stopniowo dochodzimy do ostatniej. Jednak ponieważ Biblia jest zbiorem ksiąg, można podejść do jej czytania na kilka sposobów.

Czytanie systematyczne

Wielu ludzi korzysta z przemyślanego harmonogramu czytania Biblii. Można go bez problemu znaleźć w Internecie, wpisując hasło: "roczny plan czytania Biblii". (przykładowy plan można znaleźć tutaj). Wyobraź sobie, że czytanie Biblii jest jak zwiedzanie dużego miasta. Podczas wycieczki autobusowej pokonujesz rozległą trasę, nie spędzając zbyt wiele czasu w jednym konkretnym miejscu. Dlatego właśnie przydatne jest ustalenie planu. Warto jest zapoznać się z najważniejszymi tematami, opowieściami i chronologią Słowa Bożego. Jeżeli chcesz przestudiować dokładniej dany fragment, należy "wysiąść z autobusu" i poświęcić czas konkretnemu miejscu.

Rozważanie

Pomyśl o Biblii jak o stole pełnym przepysznych smakołyków. Możesz do niego podejść i wybrać dowolny posiłek. Wybierz krótki fragment Pisma Świętego i "smakuj" jego treść. Rozważaj poszczególne zdania i słowa, poświęć czas na modlitwę i refleksję, zastanów się, w jaki sposób zastosować przesłanie rozważanego fragmentu w codziennym życiu.

Pamiętaj jednak, by nie traktować Słowa Bożego jak kryształowej kuli. Niektórzy chrześcijanie próbują otrzymać "wiadomość od Boga" za pomocą losowego otwarcia Biblii na przypadkowym fragmencie. Często prowadzi to do frustracji, gdyż odczytany fragment może nie stanowić odpowiedzi na nurtujący nas problem. Co gorsza, werset wyrwany z kontekstu może zostać zinterpretowany zupełnie inaczej, niż autor miał to na myśli.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co Biblia mówi na określony temat (np. nadzieja, życie wieczne, małżeństwo), możesz skorzystać z konkordancji biblijnej (choć to spory wydatek, zob. np. Konkordancja Starego i Nowego Testamentu do Biblii Tysiąclecia) lub użyć wyszukiwarki internetowej (na przykład na stronie www.biblia.deon.pl).

Studiowanie

Możesz także wybrać dowolną księgę z Biblii, by ją dokładnie przestudiować. Warto rozpocząć od jednej z czterech ewangelii. Czytając ją, zatrzymuj się co jakiś czas i zadawaj sobie pytanie: "co autor pragnie przekazać o Jezusie w tym konkretnym fragmencie?" Odkryj ponadczasowe zasady, które są zawarte w Biblii i zastosuj je w swoim codziennym życiu.

Na przykład w Ewangelii Marka 1,21-28, Jezus wygania złego ducha, demonstrując swój autorytet nad demonami. Autor ewangelii pokazuje tym samym, że Jezus jest najwyższym autorytetem, zarówno w kwestiach duchowych, jak i fizycznych. Jakie przełożenie ma to na nasze codzienne życie?

Czytając Biblię, rób notatki. Zapisuj to, czego się w danym dniu nauczyłeś. Gdy czytasz poszczególny fragment, zadawaj sobie konkretne pytania:

Czy w przeczytanym fragmencie zawarte są jakieś obietnice dla mojego życia?

Czy jest w nim jakieś polecenie, którego powinienem przestrzegać?

Czy wymienione są jakieś grzechy, których powinienem się wystrzegać?

Czy jest tu jakiś przykład do naśladowania?

W jaki sposób fragment ten przynosi zachętę w trudnościach?

W jaki sposób zmienia moją perspektywę patrzenia na bieżące okoliczności?

***

Bóg dał nam Swoje Słowo, abyśmy się nim karmili na każdym etapie naszego chrześcijańskiego życia. Jest tam "czyste mleko" dla nowych wierzących (1 P 2,2) i "stały pokarm" dla bardziej dojrzałych (Hbr 5,14). Możesz je codziennie spożywać i nigdy nie wyczerpać jego bogatych zasobów.

Niech Bóg prowadzi cię w podróży z Jego Słowem.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Opowieść o odkupieniu

    Terry Boyle

    Trudno byłoby znaleźć ciekawszą opowieść niż historia Rut.

    Jeżeli potraktujemy ją powierzchownie, może się wydawać, że jest to tylko swego rodzaju starożytny romantyczny mini dramat w trzech aktach. Młoda i piękna dziewczyna staje w obliczu życiowych trudności, następnie poznaje wspaniałego mężczyznę, a w końcowej scenie mężczyzna poślubia dziewczynę. Jednak tak jak w przypadku wszystkich dobrych opowieści, pod powierzchnią kryje się głębsze znaczenie, wykraczające poza główny wątek.

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide