Biblia / Teologia

Dlaczego możemy polegać na Biblii?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Co jest w twoim życiu największym autorytetem? Gdy sprawy mocno się komplikują i musisz stawić czoło trudnej rzeczywistości... co jest tym, na czym się opierasz?

Nie odpowiadaj na to pytanie w pośpiechu. Pomyśl o tym przez chwilę. Jeśli chodzi o wyznaczanie moralnych standardów, co jest twoim przewodnikiem? Kiedy potrzebujesz "etycznego kompasu", by znaleźć drogę wyjścia z otaczającej cię dżungli, skąd wiesz, gdzie jest północ? Gdy mierzysz się ze wzburzonym oceanem zmieniających się emocji, jaka latarnia wskazuje ci drogę?

Dlaczego warto czytać Stary Testament?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Jest coś fascynującego w prawdziwych historiach, opartych o fakty z życia konkretnych ludzi. Przemawiają one nie tylko do naszego umysłu, ale także do serca. Sprawiają, że wczuwamy się w doświadczenia innych oraz uczymy się na podstawie ich osobistych przeżyć.

Jak zacząć czytać Biblię?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

Skąd się wziął kanon Starego Testamentu?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Wayne Stiles

A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych,

spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów

Apostoł Paweł (1 Koryntian 10,11)

Na temat korzystania ze Starego Testamentu w Kościele debatuje się od czasów Ojców Kościoła aż do dzisiaj. Dyskusja dotyczy pytania o kanoniczność poszczególnych ksiąg Starego Testamentu. Słowo kanon pochodzi z języka greckiego i oznacza "wzorzec" albo "normę". W II w. po Chrystusie, w środowiskach chrześcijańskich nadano temu pojęciu znaczenie "prawdy objawionej"1. Dzisiaj chrześcijanie mają różne poglądy na ten temat, uznając różne listy ksiąg objawionych.

Dziedzictwo, któremu możesz zaufać

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Michael J. Svigel

Pod koniec swojego życia i posługi, w obliczu rychłej męczeńskiej śmierci, Apostoł Paweł napisał list do swojego najbliższego współpracownika - młodego człowieka imieniem Tymoteusz. W liście tym Paweł wzywa Tymoteusza, by trwał w tym, czego się nauczył, chronił wierzących w swej wspólnocie przed zagrożeniami, odpierał pokusy i stawiał odważnie czoła przeciwnościom.

Przekazuje też następujące polecenie:

Za kulisami (1 Królewska 11)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Mark Twain powiedział kiedyś: "Każdy człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu."1

Obłuda może prosperować w każdej rodzinie i w każdym domu... nawet w Białym Domu. Podobnie jak w przypadku telewizyjnego show, za kulisami, tam gdzie oko kamery nie sięga, toczy się życie pełne kurzu, bałaganu, nieuporządkowanych sprzętów zawadzających drogę. Cały wysiłek polega na tym, by widz zobaczył tylko to, co zostało wcześniej przygotowane na pokaz.

Siła i godność (Estery 2,9)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Estera była osobą pełną wdzięku i elegancji. W 2 rozdziale Księgi Estery napisane jest, że "dziewczyna pozyskała sobie życzliwość" króla (werset 9). Czyż nie brzmi to pięknie?

Rachab - kobieta wiary (Jozuego 2)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Rachab posiadała reputację, której nie chciałaby żadna kobieta. Była prostytutką. Jednak była ona również osobą, której odwaga i wiara w Boga przewyższały to, co o niej mówiono. To właśnie z tego powodu jej życie zostało wplecione w rodowód Mesjasza.

Nadzieja większa od upadku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Gdy wczytujemy się w historie bohaterów Biblii, widzimy, że ich życie nie było pozbawione porażek.

Weźmy na przykład Apostoła Piotra. Zapewne znasz choć pobieżnie jego historię. Piotr doświadczył w swoim życiu zarówno wzlotów, jak i upadków. Zaczęło się od pełnej ekscytacji decyzji, by pójść za Jezusem, a skończyło na tchórzliwym wyparciu się znajomości z Mistrzem. Nie raz, nie dwa, lecz trzy razy. Gdy tylko Piotr zdał sobie sprawę z tego, co właśnie zrobił, jak mówi Biblia, "wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał". (Łk 22,62)

Opowieść o odkupieniu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Terry Boyle

Trudno byłoby znaleźć ciekawszą opowieść niż historia Rut.

Jeżeli potraktujemy ją powierzchownie, może się wydawać, że jest to tylko swego rodzaju starożytny romantyczny mini dramat w trzech aktach. Młoda i piękna dziewczyna staje w obliczu życiowych trudności, następnie poznaje wspaniałego mężczyznę, a w końcowej scenie mężczyzna poślubia dziewczynę. Jednak tak jak w przypadku wszystkich dobrych opowieści, pod powierzchnią kryje się głębsze znaczenie, wykraczające poza główny wątek.

Lekcja z życia Eliasza

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Boże sposoby działania są często zaskakujące. Bóg nie wzbudził armii, by pokonać niegodziwego króla Achaba i Jezebel. (zob. 1 Krl 16,29-34) Nie posłał znamienitego wodza, aby imponując swą potęgą z nimi pertraktował. Zamiast tego, zrobił to, co niepojęte. Wybrał kogoś takiego jak... Eliasz. (1 Krl 17,1)

Czy nie było kogoś lepiej wykwalifikowanego do wypełnienia tej misji?

Prorok Micheasz i jego misja

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

O starotestamentowym proroku Micheaszu wiadomo niewiele. Pochodził z miasta Moreszet, położonego w równinnej części Judy, w pobliżu warownych miast Lakisz, Maresza i Socho. Do Jerozolimy było stąd około 40 kilometrów, a do należącego już do Filistynów Gat - rzut beretem (dlatego w źródłach często mowa o Moreszet-Gat).

Kulturalne towarzystwo

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Terry Boyle

Jak zdefiniowałbyś słowo kultura? Co wyróżnia daną kulturę od innych?

Pozwól mi to sprecyzować. Nie chodzi mi o jakieś specjalne produkty, dostępne w sklepach tylko w danym kraju, czy styl muzyczny, który w danym miejscu jest powszechny.

Kultura to przede wszystkim zbiór zasad i wartości, które jednoczą i charakteryzują daną grupę ludzi. Gdy ustalony zestaw zasad okazuje się skuteczny i pomocny, innymi słowy, jeżeli pewne decyzje przynoszą konsekwentnie dobre wyniki, ratuje to grupę przed koniecznością ponownego ich wymyślania.

Wyobraź sobie, jak chaotyczne byłoby ustalanie nowych norm postępowania każdego dnia...

Batszeba: krótka historia o pokusie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

John Adair

Gdy ciepłe, popołudniowe słońce chyliło się ku zachodowi i nadeszła wieczorowa pora, na dachu stanęła piękna kobieta, przygotowując się do kąpieli. Strumienie wody rozlewały się po jej ciele, podczas gdy król Dawid przechadzał się po umiejscowionym nieopodal królewskim tarasie...

Zauważył ją, lecz zamiast odwrócić wzrok, chroniąc serce przed pokusą, spoglądał na nią lubieżnie. Jego pragnienia skierowanie ku pięknej nieznajomej narastały. Przywołany sługa przekazał Dawidowi informację o tożsamości kobiety. Była mężatką. Nie powstrzymało go to jednak przed tym, by sprowadzić ją do swego pałacu.

Poznaj bohaterów Biblii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Barb Peil

Pismo Święte pełne jest fascynujących historii.

Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob... (Hiob 1,1) W podobny sposób rozpoczyna się narracja wielu biblijnych opowiadań. My, ich współcześni odbiorcy, jesteśmy zabierani w pełną niespodzianek podróż do innego świata. Ustami natchnionych pisarzy Bóg przenosi nas setki lat w czasie, by na przykładzie konkretnych osób uczyć nas ważnych lekcji wiary. Stajemy twarzą w twarz z odmienną kulturą, mentalnością, poziomem życia, zwyczajami - po to, by odkryć, jak zaskakująco znajome są zmagania, które towarzyszą bohaterom owych starożytnych opowieści.

Użyj wyobraźni!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

David Carl

Czy kiedy czytasz Biblię, uruchamiasz swoją wyobraźnię? Jeśli nie, gorąco cię do tego zachęcam!

Brzmi tajemniczo, może nawet podejrzanie?

Ja też patrzyłem kiedyś na połączenie Biblia-wyobraźnia wilczym okiem...

Jezus na myśli

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

John Adair

Chrześcijanie w pierwszych latach po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Chrystusa inaczej niż my rozumieli pojęcie BIBLIA. Kiedy dziś mówimy o "Piśmie Świętym", mamy na myśli zarówno Stary, jak i Nowy Testament. Dla pierwszych chrześcijan Biblia składała się jednak tylko ze Starego Testamentu, ponieważ - rzecz jasna - księgi Nowego Testamentu nie były wtedy jeszcze ukończone. Dostępne były więc tylko teksty żydowskiego "Pisma", od Księgi Rodzaju po Księgę Malachiasza.

Wcielone błogosławieństwo (Mateusz 5,3-12)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Derrick G. Jeter

Nad północnym brzegiem Jeziora Galilejskiego wznosi się niewielkie, trawiaste wzgórze. Jego łagodne zbocze odbija się w błękitnej tafli jeziora. Ze szczytu roztacza się panorama na całą okolicę. Można dostrzec miejsca, w których kiedyś, dwadzieścia wieków temu, działał Chrystus. To tutaj Jezus dokonał wielu uzdrowień, tutaj powołał kilku lokalnych rybaków na swoich uczniów, to tu nauczał tłumy prawd, które do dzisiaj wywierają wpływ na życie milionów ludzi.

Chłodny sceptycyzm

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Dziewięcioletni Daniel wybiegł jak szalony z sali, w której odbywały się niedzielne zajęcia dla dzieci. Rozbieganymi oczami próbował zlokalizować rodziców. Wreszcie, po krótkim poszukiwaniu odnalazł tatę. Złapał go za nogi, krzycząc: "Tato! Ta historia o Mojżeszu i ludziach, którzy przeszli przez Morze Czerwone, jest super!" Ojciec spojrzał w dół na chłopca, uśmiechnął się i poprosił, by mu to opowiedział.

Czy Bóg nienawidzi? (Rzymian 9,13)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Nienawiść to mocne słowo. Od dzieciństwa uczymy się jej unikać za wszelką cenę. Posłuszni przykazaniom Chrystusa mamy przecież kochać każdego, nawet wroga. Dlatego zdumiewają nas słowa Apostoła Pawła, który za prorokiem Malachiaszem (Malachiasz 1,2-3) twierdzi, że Bóg kocha Jakuba, zaś Ezawa znienawidził (Rzymian 9,13). Jak Bóg miłości może kogokolwiek znienawidzić? Jak to rozumieć?

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide