List pisany z Koryntu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

John Adair

Spacerując zaułkami portu w Koryncie, Apostoł Paweł przedzierał się przez strumień ludzi reprezentujących różne kultury i warstwy społeczne. W barwnym tłumie przechodniów mógł spotkać dziarskich żeglarzy o przeróżnym odcieniu skóry, obrotnych kupców z odległych krańców Morza Śródziemnego, kapłanów mistycznych kultów, a także świeżo nawróconych na chrześcijaństwo korynckich niewolników. Powietrze wypełniał zapach egzotycznych przypraw i gwar rozmów prowadzonych w niezliczonych narzeczach. Na każdym kroku to strategiczne miasto Imperium prezentowało swoje znaczenie i bogactwo, ale także głęboką moralną zgniliznę.

Ze swojej pracy misyjnej w Koryncie Paweł z łatwością mógł uczynić purytańską krucjatę przeciwko bałwochwalstwu i perwersji panującym w achajskiej metropolii. Zaglądając jednak do relacji o jego pierwszym pobycie w mieście (Dzieje Apostolskie 18,1-11), widzimy co innego. Punktem ciężkości służby Apostoła Narodów było ogłaszanie zbawienia w Chrystusie i umacnianie nowo nawróconych chrześcijan w wierze. Jak zauważył pisarz Graham Greene, komentując realia życia w Nowym Jorku - innej (ale równie przeżartej nieprawością) portowej metropolii:

Właśnie tutaj możesz uczyć się kochać ludzi tak, jak kocha Bóg - pomimo tego, że jak na dłoni widzisz, jak nisko człowiek może upaść i jesteś doskonale świadomy, do jakich podłości jest zdolny.1

Kilka lat później, podczas drugiej wizyty w Koryncie (Dzieje Apostolskie 20,3), Apostoł Paweł pisze swój list do chrześcijan w Rzymie. W nim szczegółowo porusza temat moralnej deprawacji całej ludzkości - zarówno Żydów jak i pogan - ale także ogrom Bożej łaski i przebaczenia, dzięki śmierci Chrystusa na krzyżu dostępnym dla każdego człowieka na ziemi. Gdy pamiętamy o korynckim kontekście Listu do Rzymian, jeszcze bardziej uderza prawdziwość Pawłowego potępienia grzesznej kondycji ludzkiej natury, ale przede wszystkim jeszcze mocniej zdumiewa jego niezachwiane przekonanie o potędze Bożego odkupienia - które nawet tych, co stoczyli się na dno, może wydźwignąć ku nowemu życiu.

Paweł wiedział, o czym pisze. Zło w jego różnych formach nie było mu obce. Każda przechadzka uliczkami Koryntu była bolesnym przypomnieniem o ludzkim grzechu i jego konsekwencjach. Ale tym bardziej namacalne były wciąż nowe przejawy działania mocy odkupienia w życiu mieszkańców tego miasta. Większość osób w lokalnej wspólnocie chrześcijan, którą opiekował się Paweł, przed swoim nawróceniem żyła po uszy zanurzona w miejscowej kulturze bałwochwalstwa i rozwiązłości. Ale Bóg zmienił ich sposób myślenia i styl życia. Zabrał winę i wstyd, w zamian obdarowując przebaczeniem, godnością i siłą do życia bez grzesznych nałogów.

Niezwykle głęboka teologia Listu do Rzymian porusza wciąż nowych czytelników właśnie dlatego, że wyrasta z realnego doświadczenia brudu otaczającego świata i mocy mieszkającego w chrześcijanach Boga. Nie były to tylko spekulacje zza biurka filozofa, uzupełnione relacjami z odległych pól misyjnych, gdzie podobno owa "ewangelia Jezusa Chrystusa" zyskuje nowych wyznawców. Dokładnie na odwrót - List do Rzymian to osobiste wyznanie kogoś, kto sam doświadczył mocy tej ewangelii i kogoś, kto widział wokół siebie dziesiątki podobnych historii wyzwolenia z nędzy grzechu.

List do chrześcijan w Rzymie to list i do nas. Jego przesłanie jest aktualne. Klimat moralny zachodniej cywilizacji łudząco przypomina ten koryncki. Historia zatoczyła koło.

Nie zmieniła się też prawda o surowości Bożego sądu i potędze Jego miłości.

1 Graham Greene, The Heart of the Matter (Nowy York: Penguin, 2004), s. 26.

Za: John Adair, "Writing from Corinth", Lesson One, w: Insights on Romans: The Christian's Constitution Learn Online. Copyright 2010 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide